Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Digitální televize v severní Itálii podle Berlusconiho

8. 08. 2009 9:46:30
Před rokem jsem vás na svém blogu seznámil s digitálními multiplexy na jihu Tyrolska. Tentokrát jsem se vydal trávit dovolenou o něco níže, a to do Dolomitů. Přesto, že spolu tyto oblasti sousedí, rozdíl v náplni digitálních multiplexů je zde poměrně rapidní. Velkou část ze všech digitálních sítí tu pak ovládá italský předseda vlády Silvio Berlusconi, resp. jeho mediální gigant, společnost Mediaset.

Dimaro

Tentokrát jsem pobýval ve městečku Dimaro, které je situováno do regionu Trento. Jelikož jsem svou prací skutečně postižen, samozřejmě, že v dobrém slova smyslu, nedalo mi to, aby v Hotelu Dolomiti, kde jsme byli ubytováni, neprozkoumal televizní éter. Problém byl v tom, že můj přenosný LCD televizor od Sencoru protestoval a nechtěl digitální signály přijímat, musel jsem proto zapojit USB přijímač Aver Volar Black HD, což se projevilo jako dobrý nápad, protože jak jsem později zjistil, v Itálii vysílá i několik multiplexů v kompresi MPEG-4/AVC.

Chtěl jsem vyzkoušet signál ze společné televizní antény. Říkal jsem si, že v hotelu už snad budou připraveni na digitální signály. Minimálně veřejnoprávní multiplex zde má totiž dobré pokrytí a již v příštím roce se zde má přejít definitivně na digitální způsob šíření. Na hotelu sice televize byla, ale kabel od účastnické zásuvky byl příliš krátký. Hbitě jsem tedy navštívil sousedy, kde jsem si vypůjčil šňůru od jejich televize a vytvořil potřebnou délku. Po zapojení se však dostavil očekávány výsledek.

Podařilo se naladit kanály veřejnoprávního multiplexu, tedy stanice RAI 1 - 4 plus rozhlasovou stanici FD leggera. Problém byl ovšem v tom, že kanály kostičkovaly a nebylo je možné rozumně sledovat. Použil jsem proto anténu vlastní. Protože jsem jel s cestovní kanceláří, tak se jednalo pouze o teleskop. Na balkoně byl příjem najednou bezproblémový - obraz se nesekal a bylo ho možné sledovat se všemi doprovodnými službami jako je EPG nebo teletext.Co se týkalo stanic analogových, zde mě Sencor poslouchal, takže jsem ho mohl pro ladění použít.

Nabídka programů je zde větší než u nás. Kromě standardně šířených stanic veřejnoprávní TV, chybí zde pouze digitální RAI 4, a programů z mediální skupiny Mediaset (Italia 1, Rete 4 a Canale 5), která je propojena na předsedu vlády Silvia Berlusconiho, jsou zde vysílány regionální stanice A3 Veneto (Nordest) a RTTR (oblast Trentino Alto Adige). Za zmínku stojí i program LA7. Ten je totiž vlastněný společností Telecom Italia Media, která je dceřinou firmou italského Telecomu. Ten má také 51% podíl v italské pobočce hudebního kanálu MTV. Posledním analogovým programem pak byl Canale Italia.

Druhý veřejnoprávní italský multiplex

V rámci dovolené v Dolomitech jsem se pohyboval v podstatě stále v jedné oblasti. Během několika dnů strávených zde, jsem navštívil především městečka Madonna di Campiglio a Pinzolo , resp. okolní hory, a to jak po levé, tak i pravé straně. Přesto, že jsou tyto lokality od sebe vzdálené skutečně pouze pár kilometrů, v každé z nich se dá chytit úplně něco jiného. V této oblasti jsem strávil tři dny a podařilo se mi zachytit stejný počet multiplexů.

Během túry nad Madonnou di Campiglio, konkrétně šlo o cestu z Grosté (2500 m.n.m.), se podařilo zachytit další veřejnoprávní multiplex označovaný písmenem B. V něm jsou šířeny stanice RAI Notizie 24, RAI Sport piú, RAI Gulp, RAI Storia a SAT 2000. Z toho, co jsem během krátkého sledování pochopil, je první jmenovaný italskou obdobou naší ČT 24, druhý pak stanice ČT 4. RAI Gulp je pro změnu televize určená dětem a Storia zájemcům o historické dokumenty. SAT 2000 přináší programy římskokatolické církve. Na české poměry je možné ji přirovnat k religiózní TV Noe.

Oba veřejnoprávní multiplexy jako kompresní formát zvolily starší MPEG-2. Zajímavostí však je, že v multiplexu B se nachází ještě několik dalších pozic, které jsou prozatím bez obsahu. Zdůraznil bych především tu označenou jako RAI HD 1, což by ukazovalo na možné zařazení prvního programu italské veřejnoprávní TV ve vysokém rozlišení. V tomto případě by však už pro vysílání bylo nutné použít kompresní formát MPEG-4/AVC. Je tedy otázkou, jaké má do budoucna provozovatel s touto sítí, co se technické stránky týká, záměry.

Placený multiplex Dahlia TV

Další den strávený nad Madonnou di Campiglio vedl do oblasti Pěti jezer (Cinque Laghi), zde označované jako 5 Laghi. Asi půl hodiny cesty za prvních z nich (Lago Ritort - 2063 m.n.m.) cestou na Malga Ritort, se mi podařilo zachytit další z digitálních multiplexů, který jsem zatím nikdy neměl šanci vidět. Nevím, kdo je jeho operátorem, ale obsahuje kanály platformy Dahlia TV. Vzhledem k atraktivní programové nabídce je za prvé nutné kódování a také vysílání v kompresi MPEG-4/AVC, aby se do multiplexu dostalo více stanic.

Zájemce, který si ji předplatí, může sledovat kanály Dahlia promo, Dahlia Sport, Dahlia Eros, Dahlia Extreme, Dahlia Explorer, Dahlia Adult a Dahlia 2 Adult. K dispozici je také aktivační pozice Dahlia Attivazione a pravděpodobně test karty Calcio 1 – 5. Píšu pravděpodobně, protože, jak již bylo řečeno, celý multiplex je kódován a volně je nabízeno pouze promo. Ovšem ani diváci, kteří nejsou ochotni platit, si přijdou na své. Nabízeny jsou zde komerční stanice LA7 (o té už byla řeč) a dětský program K2. Ten se zaměřuje na děti ve věku od 4 do 14 let. Vlastníkem je Disney.

Podrobnosti o tomto multiplexu, resp. nabídce Dahlia TV, je možné najít na její oficiální webové stránce www.dahliatv.it. Z názvu kanálů je patrné, že přináší nejen přenosy a záznamy z různých sportovních událostí, ale také dokumenty a erotiku. Nabídka platformy je tedy určena především mužům. Něco, co je v České republice tedy neobvyklé. Placený DVB-T multiplex u nás zatím nefunguje, ale vzhledem k tomu, jak se vyvíjí trh se satelitní placenou TV, je otázkou, zdali někdy vůbec bude.

Další abonovaná síť - Mediaset Premium

V den návratu do Česka jsem absolvoval poslední túru v oblasti zvané Doss del Sabion. Ta se nachází nad městečkem Pinzolo a dostanete se do ní tak, že z něj vyjedete lanovkou. Zde je vysílač, který šíři další placený multiplex s nabídkou Mediaset Premium. Jak je tedy patrné, Silviu Berlusconimu se podařilo proniknout i na pole placené terestrické televize. Bližší informace o nabídce je možné najít na webu Mediaset.it (v angličtině).


Jde o jednu z nejatraktivnějších sítí, na kterou se mi podařilo narazit. To jsem odvodil podle názvu některých programů, zbytek mi bohužel zůstal opředen tajemstvím. V paketu Mediaset Premium jsou tedy šířeny stanice - Premium Menu, Hiro Premium, Cartoon Network Premium, Playhouse Disney Premium, Disney Channel +1, Steel +1, Premium Extra, Moto GP, Premium Calcio 24, Diretta Calcio 1 až 6 a Premium Calcio HD. Z nabídky je tedy patrné, že obsahuje programy jak pro děti tak i dospělé.

Cesta nazpět

Přesto, že se mi podařilo rozšířit počet známých multiplexů opět o několik sítí, tou největší výzvou pro mě měla být cesta nazpět přes oblast zvanou Südtirol. Navštívil jsem ji sice již loni, ale až teď jsem měl možnost programy zaznamenat a předat tak důkaz, že jsem stanice skutečně sledoval. Jak ale někteří z vás vědí, přes tuto oblast vede dálnice A22, kterou jsme projeli tak rychle, že jsem byl vůbec rád, že se mi podařilo něco zachytit. Na druhou stranu se však objevily nové sítě tam, kde jsem to vůbec nečekal.

Za zmínku stojí Trento, kde chodily hned čtyři digitální multiplexy. První patřil opět Silviu Berlusconimu a jeho mediální skupině Mediaset. Bylo v něm možné najít stanice Rete 4 , Canale 5 , Italia 1 a verze obsahující dovětek +1, tedy Rete 4 +1, Canale 5 +1 a Italia 1 +1. Protože jsme si to po dálnici svištěli opravdu pěknou rychlostí, než jsem stihnul vysílání prozkoumat, multiplex byl bez signálu. Dá se ale počítat s tím, že pozice označené +1 byly, jak je např. u satelitního vysílání běžné, posunuty o hodinu dopředu.


Velmi zajímavým multiplexem však byl ten na frekvenci 770 MHz (58. kanál). Nejen, že jeho vysílání bylo volné, ale na terestrickou nabídku obsahoval atraktivní kanály, které se jen tak v pozemních sítích nevidí - zpravodajskou BBC World a Class News, Coming Soon (program věnovaný novinkám ze světa filmového plátna), dětský Boing a kanál Ins, jehož obsah mi bohužel zůstal zahalen tajemstvím. Jen pro informaci, kanál Boing se zaměřuje na cílovou skupinu 6 - 16 let a opět patří pod Mediaset.

Je-li vám to málo, Silvio Berlusconi ovládá i další z digitálních multiplexů, a to se stanicemi Joi (filmy a seriály), Mya (filmy a seriály) a Steel (opět filmy a seriály). Dále je zde ještě nabídka prémiových stanic Premium Cinema a Studio Universal . Aby toho nebylo málo, jsou tu opět k dispozici o hodinu posunuté verze programů Joi a Mya. Atraktivní nabídka přinášející nejnovější filmy a řady seriálů především z americké produkce je opět kódovaná.

Jak je tedy patrné, italský předseda vlády ovládá se svou mediální skupinou Mediaset skutečně pole digitální televize dokonale a daří se mu úspěšně působit jak na poli prémiových kanálů, tak těch nekódovaných. Aby ale vše nepůsobilo dojmem, že je pouze o Berlusconim, najdeme zde i jeden multiplex regionálních stanic z této oblasti. Jde o programy A3 Veneto, New, Telealtoveneto a Telenordest.

Ještě poznatek z Tyrolska

Oproti situaci, která vládla v oblasti zvané Südtirol před rokem, došlo k určitým změnám. V prvním vysílala rakouská veřejnoprávní televize ORF a německé ZDF, ve druhém švýcarská SF a opět německá veřejnoprávní TV, tentokrát však ARD. Nyní obsahují nově multiplexy RAS2 a RAS4 po čtyřech kanálech. Program ARD se přesunul do multiplexu RAS2 a na uvolněné pozici se objevil třetí program veřejnoprávní stanice RAI. V této síti je pak ještě program pro oblast Bolzana.

Fotografie v perexu: topnews.in; Se zkušenostmi z příjmu v oblasti Südtirol se můžete seznámit zde.

Autor: Lukáš Polák | sobota 8.8.2009 9:46 | karma článku: 15.70 | přečteno: 2319x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Karel Wágner

Začneme brát 4. dimenzi vážně?

Řada vědců dnes soudí, že čtvrtá prostorová dimenze by mohla být buď velká, a proto i patrná, nebo naopak malá, svinutá, pro nás nepozorovatelná.

24.11.2017 v 9:09 | Karma článku: 10.74 | Přečteno: 345 | Diskuse

Jelena Příplatová

Hliník se přestěhoval do vakcín

Proč dnes řada maminek odmítá svoje potomstvo očkovat? Jedním z důvodů je patrně skutečnost, že už kolem sebe vidíme spíše výše uvedený mýtus, nežli potenciální děsivé následky našich "nevinných" dětských nemocí.

24.11.2017 v 8:54 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 451 | Diskuse

Dana Tenzler

Radioaktivní mrak nad Evropou

Obsah: Nečekaný objev – Co může být zdrojem? – Ruthenium v RTG bateriích – S čím máme tu čest, Ruthenium 106 – Škodlivost nedávného zamoření rutheniem (délka blogu 6 min.)

23.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 637 | Diskuse

Jan Fikáček

Umělá inteligence hledá pravdu

Tohle je první dojem z evropské konference Média ve věku umělé inteligence, která proběhla včera (21.11.2017) a které se, mimo jiné, zúčastnili představitelé Googlu a Facebooku. Nejvíce mě zaujal ale někdo úplně jiný. :-)

22.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 16.10 | Přečteno: 289 | Diskuse

Jakub Tenčl

Jak myšlenky ovlivňují tělo?

Otázka, která se může zdát jasná, avšak jaké jsou konkrétní chemické procesy vyvolané myšlenkou? Pokud je pravda, že myšlenka má moc ovlivnit systém chemické přeměny, pak další otázkou je...

21.11.2017 v 18:13 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 366 |
Počet článků 75 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2341
Lukáš Polák je redaktorem serveru DigiZone.cz se specializací na satelit. Zajímá se o oblast pozemní digitální televize a DVB-S (digitální satelitní televize). Vystudoval Střední průmyslovou školu sdělovací techniky, a poté Vyšší odbornou školu publicistiky, kde si jako téma absolventské práce vybral rozhlasovou stanici chybějící na českém trhu. Dlouhodobě se zajímá o médiální scénu u nás i v zahraničí, je také aktivním členem Československého DX klubu. Dříve spolupracoval např. se servery satCentrum a RadioTV nebo časopisem Home Cinema.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.