Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výprava za digitálními signály ze Saska, Berlína a Polska

18. 07. 2009 21:27:22
12. července bylo opět krásné slunečné letní počasí, zaplať panbůh, a tak mě to jako správného lovce digitálních signálů lákalo opět na kopec. Proč také sedět u zářící obrazovky v kanceláři, když to člověk dělá celý týden?

Vybrat tentokrát lokalitu pro lov digitálních televizních signálů nebylo příliš těžké. Věděl jsem, že mě to potáhne někam do severních Čech, protože jsem se tentokrát chtěl zaměřit především na saské multiplexy, možná i na Berlín a také Polsko. Na mapě jsem tedy po chvilce zkoumání webu www.luzicke-hory.cz vybral rozhlednu Studenec kus od obce Líska. Blízko této lokality je např. Kamenický Šenov.

 Turistické značky, které odkazují k rozhledně na vrcholu Studenec. Foto: autor

Kdo se o problematiku digitální televize trochu zajímá, ví, že v Polsku se vysílá v kompresním formátu MPEG-4/AVC. Laikům postačí informace, že je to zkrátka jiný standard, než který se používá u nás. Přemýšlel jsem proto, jak realizovat příjem tohoto vysílání v terénu. Set-top-box vezmete do přírody asi těžko, a i když byste to náhodou udělali, napadne vás spousta dalších otázek, jako kde ho připojit, k čemu ho připojit apod. Při této příležitosti jsem si tedy půjčil od kamaráda Aver Volar Black HD.

Nejedná se o set-top-box, ale USB tuner, který slouží pro příjem pozemní digitální televize prostřednictvím počítače. Musel jsem si tedy s sebou vzít notebook, ovšem jak se později ukázalo, nebral jsem ho s sebou zbytečně. Na 45. kanálu se totiž skutečně objevil polský digitální multiplex, který obsahoval stanice TVP 1, TVP 2, TVP Info, Polsat, TVN, Puls a TV4 a dále rozhlasové stanice. Notebook jsem si samozřejmě před cestou nabil - člověk nesmí nechat nic náhodě.

I tentokrát jsem samozřejmě s sebou vzal sedmipalcový LCD televizor Sencor, ale hlavně už jsem se poučil z předchozího výletu, tzn., že nesměla chybět ani kvalitní anténa, kterou se stala Schwaiger ANT CCK 43. Provádět lov dálkových signálů s něčím, co se podobá tyčce se zasazenými zápalkami (rozumějte prvky), se mi už zkrátka nechtělo. I tentokrát jsem přibalil seznamy stanic, a to pro lokality Sasko, Bavorsko, Berlin/Brandenburg a Polsko.

Multiplexy, které se podařilo zachytit:

27. kanál - MDR-Bouquet 2 Sachsen - Löbau (Schafberg) - 50 kW - V pol.
29. kanál - MDR-Bouquet 2 Sachsen - Dresden (Wachwitz) - 100 kW - V pol.
30. kanál - nepodařilo se identifikovat, signál byl velmi slabý - H pol. - směr SZ
33. kanál - multiplex 1 - Ústí nad Labem/Buková hora - 100 kW - H pol.
34. kanál - multiplex 1 - Plzeň/Krašov - 100 kW - H pol.
36. kanál - ZDFmobil-Bouquet - Dresden (Wachwitz) - 100 kW - V pol.
38. kanál - nepodařilo se identifikovat, signál byl velmi slabý - V pol.
39. kanál - MDR-Bouquet 1 - Dresden (Wachwitz) - 100 kW - V pol.
40. kanál - nepodařilo se identifikovat, signál byl velmi slabý - H pol. - směr Z
41. kanál - multiplex 2 - Praha/Žižkov - 32 kW - V pol.
44. kanál - nepodařilo se identifikovat, signál byl velmi slabý - H pol. - směr SV
45. kanál - DVB-T (Lubuskie) - Zielona Góra/Jemiołów - 100 kW - H pol.
46. kanál - multiplex 3 - Praha/Strahov - 10 kW - H pol.
48. kanál - multiplex 2 - Plzeň/Krašov - 100 kW - H pol.
52. kanál - multiplex 3 - Plzeň/Krašov - 100 kW - H pol.
53. kanál - multiplex 1 - Praha/Žižkov - 32 kW - V pol.
53. kanál - RBB-Bouquet 1 - Cottbus (Calau) - 100 kW - H pol.
55. kanál - multiplex 3 - Ústí nad Labem/Buková hora - 100 kW - H pol.
57. kanál - RBB-Bouquet 2 - Frankfurt/Oder (Booßen) - 50 kW - V pol.
57. kanál - RBB-Bouquet 2 - Cottbus (Calau) - 100 kW - H pol.
58. kanál - multiplex 2 - Ústí nad Labem/Buková hora - 100 kW - H pol.
59. kanál - multiplex 3 - Praha/Žižkov - 32 kW - V pol.

Vysvětlivky:

MDR-Bouquet 2 Sachsen - MDR Sachsen, rbb Brandenburg, WDR Köln, BR Fernsehen
MDR-Bouquet 1 - Das Erste, arte, Phoenix, EinsFestival
ZDFmobil-Bouquet - ZDF, 3sat, Ki.KA/ZDF doku, ZDF info
RBB-Bouquet 1 - Das Erste, rbb Berlin, Phoenix, rbb Brandenburg
RBB-Bouquet 2 - MDR Sachsen, arte, NDR Niedersachsen
DVB-T (Lubuskie) - TVP 1, TVP 2, TVP INFO/TVP Gorzów, Polsat, TVN, Czwórka, TV Puls, Polskie Radio Program 3, Radio Zachód
Multiplex 1 - Česká televize + Český rozhlas
Multiplex 2 - Nova, Nova Cinema, Prima, R1/Prima Cool, TV Barrandov
Multiplex 3 - Óčko, Z1, Public + Proglas
Multiplex 3 (46. kanál) - Óčko, Z1, Public, Noe, Prima HD + Proglas

Co se týká analogové televize, zde mi nezbylo nic jiného, než pouze proladit UHF pásmo automaticky. Jak již bylo řečeno, nebyl čas. Na 51. kanálu mě však zaujala polská televize TVN, která měla v pravém dolním rohu výrazný nápis Luzyce. Jak se mi podařilo zjistit, šlo o program Telewizja Łużyce, který vysílá z lokality Lubań - Nowa Karczma výkonem 5 kW. Zajímavější úlovky by se jistě našly, ale čas byl tentokrát opět neúprosný.

Ani tentokrát jsem se však jako stoprocentní lovec neukázal. Za prvé, jak již bylo řečeno, nebylo příliš mnoho času. I když jsem strávil u monitoringu UHF pásma okolo dvou a půl hodiny, rozhodně jsem nemohl obsáhnout vše, co jsem chtěl, a za další jsem některým kanálům nevěnoval úplně takovou pozornost, jakou bych měl. Jako příklad uvedu např. 36. kanál, kde se pravděpodobně kromě Drážďan mohl ukrývat také digitální signál z Klínovce. Oproti očekávání se neobjevily žádné signály z Berlína.

Další videa z kopce Studenec lze najít na mém profilu na portálu YouTube .

Autor: Lukáš Polák | sobota 18.7.2009 21:27 | karma článku: 14.94 | přečteno: 2755x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Karel Wágner

Začneme brát 4. dimenzi vážně?

Řada vědců dnes soudí, že čtvrtá prostorová dimenze by mohla být buď velká, a proto i patrná, nebo naopak malá, svinutá, pro nás nepozorovatelná.

24.11.2017 v 9:09 | Karma článku: 10.74 | Přečteno: 348 | Diskuse

Jelena Příplatová

Hliník se přestěhoval do vakcín

Proč dnes řada maminek odmítá svoje potomstvo očkovat? Jedním z důvodů je patrně skutečnost, že už kolem sebe vidíme spíše výše uvedený mýtus, nežli potenciální děsivé následky našich "nevinných" dětských nemocí.

24.11.2017 v 8:54 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 451 | Diskuse

Dana Tenzler

Radioaktivní mrak nad Evropou

Obsah: Nečekaný objev – Co může být zdrojem? – Ruthenium v RTG bateriích – S čím máme tu čest, Ruthenium 106 – Škodlivost nedávného zamoření rutheniem (délka blogu 6 min.)

23.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 637 | Diskuse

Jan Fikáček

Umělá inteligence hledá pravdu

Tohle je první dojem z evropské konference Média ve věku umělé inteligence, která proběhla včera (21.11.2017) a které se, mimo jiné, zúčastnili představitelé Googlu a Facebooku. Nejvíce mě zaujal ale někdo úplně jiný. :-)

22.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 16.10 | Přečteno: 289 | Diskuse

Jakub Tenčl

Jak myšlenky ovlivňují tělo?

Otázka, která se může zdát jasná, avšak jaké jsou konkrétní chemické procesy vyvolané myšlenkou? Pokud je pravda, že myšlenka má moc ovlivnit systém chemické přeměny, pak další otázkou je...

21.11.2017 v 18:13 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 367 |
Počet článků 75 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2341
Lukáš Polák je redaktorem serveru DigiZone.cz se specializací na satelit. Zajímá se o oblast pozemní digitální televize a DVB-S (digitální satelitní televize). Vystudoval Střední průmyslovou školu sdělovací techniky, a poté Vyšší odbornou školu publicistiky, kde si jako téma absolventské práce vybral rozhlasovou stanici chybějící na českém trhu. Dlouhodobě se zajímá o médiální scénu u nás i v zahraničí, je také aktivním členem Československého DX klubu. Dříve spolupracoval např. se servery satCentrum a RadioTV nebo časopisem Home Cinema.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.