Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za digitálními signály do západních Čech

12. 07. 2009 21:47:00
Všude dobře, tak co doma, říká se, a tak s vědomí tohoto hesla jsem se nedávno vydal za lovem digitálních signálů do západních Čech. Jak to dopadlo, se můžete přesvědčit v následujícím článku.
Rozhledna na Krásenském vrchu. Foto: Výletník.czRozhledna na Krásenském vrchu. Foto: Výletník.cz

Krásné slunečné počasí přímo vybízí k výletu do přírody, takže jsem 28. června konečně vyrazil, abych opět „prohnal“ anténu pro televizní UHF pásmo a zjistil, jaké digitální signály lze zachytit, když už je v éteru máme. Cílem cesty se stala rozhledna na Krásenském vrchu nedaleko obce Krásno v okrese Sokolov. Cesta z Prahy autem je navíc jednoduchá. Jede se vlastně po hlavním tahu téměř až do Karlových Varů, takže člověk nemůže zabloudit a danou lokalitu najde bez problémů.

Na DigiZone.cz chystám článek o tom, jak se na takový lov za digitálními signály vybavit, takže to zde nebudu obšírně rozepisovat, ale jen pro představu, co je všechno nutné mít s sebou: přenosný LCD televizor (v mém případě Sencor) s analogovým i digitálním tunerem (v době souběhu obou druhů vysílání se rozhodně vyplatí), pár kabelů a samozřejmě také anténu. Protože jsem ještě neměl od svého kamaráda Schwaiger ANT CCK 43 , musel jsem si vystačit s jakýmsi „šidítkem“, které jen vzdáleně připomínalo např. anténu XL 91 BL Color Super.

Možná se budete divit, ale na takový výlet patří i notebook. Ano, čtete správně, notebook, protože cenné úlovky je zapotřebí zachytit a k tomu poslouží pro změnu USB tuner, který má např. ještě tu výhodu, že dokáže rozkódovat i kanály vysílané v kompresi MPEG-4 a HD rozlišení. Zkrátka do potřeb lovce digitálních signálů se dostává i moderní technika. Dále je vhodné si s sebou vzít také nějaké seznamy, díky kterým poznáte, odkud jste dané programy vlastně chytily. Doporučuji např. stránky ukwtv.de, radiopolska.pl apod.

Na samotné rozhledně nebylo času nazbyt - pouze něco málo přes dvě hodiny, proto jsem se rovnou pustil do práce. Anténu bylo nutno polohovat jak vertikálně, tak i horizontálně, protože v Německu, konkrétně pak v Bavorsku a Sasku, se tato polarizace u vysílačů hojně využívá. Jelikož, jak již bylo řečeno, nebylo příliš mnoho prostoru pro ladění, jistě zůstaly ještě některé multiplexy v éteru ukryty. Dekódovat se nepodařilo digitální signál např. na 21. kanálu, kde byl signál příliš slabý. Jinak ale bylo pásmo poměrně slušně zaplněné, což se ale dalo při německých hranicích čekat.


Cesta nazpět vedla také přes Karlovy Vary. Celkem jsme ujeli přes tři sta kilometrů. Foto: archiv autora

Seznam zachycených multiplexů uvádím níže (čísla uvádějí kanály):

21 - velmi slabý signál, který se nepovedlo identifikovat
22 - ZDFmobil-Bouquet - Chemnitz (Geyer - Geyerscher Wald) - 50 kW (V)
23 - ZDFmobil-Bouquet - Ochsenkopf/Fichtelgebirge - 50 kW (H)
25 - MDR-Bouquet 1 - Chemnitz (Geyer - Geyerscher Wald) - 50 kW (V)
27 - ? - pravděpodobně vysílač Löbau (Schafberg) s 50 kW ERP a V polarizací - MDR-Bouquet 2 Sachsen - obsah nezachycen
28 - BR-Bouquet 2 Südbayern - Hoher Bogen/Furth (Burgstall) ? - 100 kW (V)
29 - BR-Bouquet 1 - Ochsenkopf/Fichtelgebirge - 100 kW (V)
32 - MDR-Bouquet 2 Sachsen - Chemnitz (Geyer - Geyerscher Wald) - 50 kW (V)
33 - multiplex 1 - Chomutov/Jedlová hora - 32 kW (H)
34 - multiplex 1 - Plzeň/Krašov - 100 kW (H)
36 - multiplex 1 - Jáchymov/Klínovec - 50 kW (H)
40 - BR-Bouquet 2 Nordbayern - Ochsenkopf/Fichtelgebirge - 100 kW (H)
48 - multiplex 2 - Plzeň/Krašov - 100 kW (H)
49 - multiplex 1 - Sušice/Svatobor - 100 kW (H)
52 - multiplex 3 - Plzeň/Krašov - 100 kW (H)
58 - multiplex 2 - Chomutov/Jedlová hora - 32 kW (H)

Tento bandscan, neboli monitoring pásma, byl pořízen v době, kdy ještě nebyl v provozu multiplex 2 s Klínovce na kanálu 66. Ten by v dané lokalitě bez problémů hrál také, stejně jako jde kanál 36.


Proč se s kamarádem tváříme oba tak "příjemně"? Sluníčko nám svítilo do obličeje. Foto: autor

Vysvětlivky:

Multiplex 1 - ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT 4

Multiplex 2 - Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool + R1, TV Barrandov

Multiplex 3 - Óčko, Z1, Public

ZDFmobil-Bouquet - ZDF, 3sat, KiKA/ZDF doku, ZDF info

MDR-Bouquet 1 - Das Erste, EinsFestival, Arte, Phoenix

MDR-Bouquet 2 Sachsen - MDR Fernsehen, RBB Brandenburg, WDR Köln (na 32k špatná ID - WDR Kiljn), Bayerisches Fernsehen Nord

BR-Bouquet 1 - Das Erste, Arte, Phoenix, EinsPlus

BR-Bouquet 2 Südbayern - Bayerisches Fernsehen, BR-alpha, SWR Fernsehen Baden-Württemberg, Das Erste

BR-Bouquet 2 Nordbayern - Bayerisches Fernsehen, BR-alpha, MDR Fernsehen (Thüringen), hr-fernsehen

Autor: Lukáš Polák | neděle 12.7.2009 21:47 | karma článku: 15.20 | přečteno: 2632x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Karel Wágner

Začneme brát 4. dimenzi vážně?

Řada vědců dnes soudí, že čtvrtá prostorová dimenze by mohla být buď velká, a proto i patrná, nebo naopak malá, svinutá, pro nás nepozorovatelná.

24.11.2017 v 9:09 | Karma článku: 10.74 | Přečteno: 348 | Diskuse

Jelena Příplatová

Hliník se přestěhoval do vakcín

Proč dnes řada maminek odmítá svoje potomstvo očkovat? Jedním z důvodů je patrně skutečnost, že už kolem sebe vidíme spíše výše uvedený mýtus, nežli potenciální děsivé následky našich "nevinných" dětských nemocí.

24.11.2017 v 8:54 | Karma článku: 17.84 | Přečteno: 451 | Diskuse

Dana Tenzler

Radioaktivní mrak nad Evropou

Obsah: Nečekaný objev – Co může být zdrojem? – Ruthenium v RTG bateriích – S čím máme tu čest, Ruthenium 106 – Škodlivost nedávného zamoření rutheniem (délka blogu 6 min.)

23.11.2017 v 8:00 | Karma článku: 25.26 | Přečteno: 637 | Diskuse

Jan Fikáček

Umělá inteligence hledá pravdu

Tohle je první dojem z evropské konference Média ve věku umělé inteligence, která proběhla včera (21.11.2017) a které se, mimo jiné, zúčastnili představitelé Googlu a Facebooku. Nejvíce mě zaujal ale někdo úplně jiný. :-)

22.11.2017 v 9:06 | Karma článku: 16.10 | Přečteno: 289 | Diskuse

Jakub Tenčl

Jak myšlenky ovlivňují tělo?

Otázka, která se může zdát jasná, avšak jaké jsou konkrétní chemické procesy vyvolané myšlenkou? Pokud je pravda, že myšlenka má moc ovlivnit systém chemické přeměny, pak další otázkou je...

21.11.2017 v 18:13 | Karma článku: 14.83 | Přečteno: 367 |
Počet článků 75 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2341
Lukáš Polák je redaktorem serveru DigiZone.cz se specializací na satelit. Zajímá se o oblast pozemní digitální televize a DVB-S (digitální satelitní televize). Vystudoval Střední průmyslovou školu sdělovací techniky, a poté Vyšší odbornou školu publicistiky, kde si jako téma absolventské práce vybral rozhlasovou stanici chybějící na českém trhu. Dlouhodobě se zajímá o médiální scénu u nás i v zahraničí, je také aktivním členem Československého DX klubu. Dříve spolupracoval např. se servery satCentrum a RadioTV nebo časopisem Home Cinema.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.