Prahu analogová tma nezahalila

V následujícím textu bych chtěl poopravit tvrzení mnohých médií, která s oblibou používají mylné a zavádějící tvrzení, že se Praha ponořila do analogové tmy. Zároveň bych se rád podělil s tím, co vypnutí analogového vysílání ze Žižkova přineslo.

V jednom z posledních textů na svém blogu jsem se zamýšlel nad tím, zdali televize Nova a Prima vypnou v Praze analogové vysílání z hlavního městského vysílače Žižkov. Musím se přiznat, že mě tak trochu překvapilo, když oba kanály na tento krok přistoupily. Je sice pravdou, že za přistoupení k Technickému plánu přechodu (TPP) získaly své bonusové licence pro kanály Nova Cinema a Prima Cool, ovšem minimálně v případě české komerční jedničky se podle mnohých odborníků s určitými průtahy dalo počítat.

Česká televize, Nova i Prima tedy vypnuly 30. dubna analogový signál. ČT 1 tedy přesně řečeno o týden později, protože ještě po tuto dobu vysílalo místo svého programu oznam o ukončení. Mnoha média ale zmanipulovaná oblíbenou větičkou, že na Prahu padne analogová tma, prezentovala tento krok tak, že hlavní město přišlo o analogový televizní signál. Tato nezkušenost byla znát i na tiskové konferenci, která se konala 23. dubna, tedy týden před vypnutím analogového signálu. Téměř nikoho až na pár jedinců, kteří se touto problematikou trvale zabývá, se nenapadlo zeptat, jak to vlastně bude s analogovými dokrývači.

Jde v podstatě o vysílací stožáry malého výkonu, které dle svého názvu dokrývají určitou oblast. Je tedy nesmysl, že se hlavní město zahalilo do analogové tmy. Nadále zde v šíření tohoto signálu pokračují některé vysílače kanálu ČT 1, v provozu zůstává i vysílač Strahov. Ukončeno bylo pouze vysílání pražských dokrývačů Novy a Primy. Někdo sice může namítnout, že jde o zanedbatelné procento pokrytí obyvatel, ale i takové má svůj smysl - jinak by přece tyto vysílače nebyly stavěny a jejich provoz nadále nepokračoval. Termín analogová tma bohužel mylně používají i některá odborná periodika. Ta nastane až v době definitivního vypnutí analogového signálu.

Mně osobně však vypnutí dosavadního šíření z vysílače Žižkov udělalo radost. Na uvolněných kanálech se totiž objevily stanice, které nemají do Prahy vůbec zasahovat. Žižkovský vysílač mi konkrétně uvolnil nejen 24., 37. a 51. kanál, ale také na kanále 47., kde byl dříve „novácký“ dokrývač z Vokovic, který vypnutím analogu v Mahlerových sadech o svou „šťávu“ přišel. A co tedy teď jde na uvolněných kanálech? Na to odpoví následující stručný výčet, který jsem dal dohromady pomocí seznamů ze serverů dxradio.cz a Radiopolska.pl.

24. kanál - bohužel nic
37. kanál - TVP 2 - 2. prg. polské veřejnoprávní televize z vysílače Lubań -Nowa Karczma (100 kW)
47. kanál - ČT 2 - Vimperk-Mařský vrch (100 kW)
51. kanál - ČT 2 - vysílač neznámý - natočení antény 90 st.
51. kanál - Prima - Plzeň-Krkavec - 100 kW

Zároveň se mi 10. května na 145 st. kanál ČT 1, což dává tušit na vysílač Jihlava-Javořice s 331 kW. Z výše uvedeného vyplývá, že uvolňování analogových kmitočtů vítám a budu rád, když se nové vysílače budou objevovat i nadále. Další šance bude např. po vypnutí analogu na Plzeňsku.

Autor: Lukáš Polák | neděle 10.5.2009 20:58 | karma článku: 14,08 | přečteno: 2326x
  • Další články autora

Lukáš Polák

Končím a těším se na viděnou

19.10.2009 v 16:32 | Karma: 13,29

Lukáš Polák

Otevřu záchod, vyleze Jackson

29.6.2009 v 18:42 | Karma: 13,44

Lukáš Polák

Náročný 30. duben

3.5.2009 v 18:43 | Karma: 11,66

Lukáš Polák

Viděl jsem to na vlastní oči

16.4.2009 v 21:34 | Karma: 20,21

Lukáš Polák

Polibek za sto tisíc

9.4.2009 v 20:08 | Karma: 11,92
  • Počet článků 75
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2358x
Lukáš Polák je redaktorem serveru DigiZone.cz se specializací na satelit. Zajímá se o oblast pozemní digitální televize a DVB-S (digitální satelitní televize). Vystudoval Střední průmyslovou školu sdělovací techniky, a poté Vyšší odbornou školu publicistiky, kde si jako téma absolventské práce vybral rozhlasovou stanici chybějící na českém trhu. Dlouhodobě se zajímá o médiální scénu u nás i v zahraničí, je také aktivním členem Československého DX klubu. Dříve spolupracoval např. se servery satCentrum a RadioTV nebo časopisem Home Cinema.